AKKS Nyhetsbrev

Evangelisation 2000


Nyhetsbrev februari 2007
 

LEVANDE VATTEN I LETTLAND

Som vi berättade redan förra året inledde kommuniteten EFFATA i Riga 2001 ett nytt och mycket framgångsrikt projekt, ”LEVANDE VATTEN” för läkedom av människors identitetsrötter. Det gäller läkedom av människor som vuxit upp under svåra förhållanden, som utnyttjats sexuellt och/eller psykiskt, och som lider av övergivenhet och förkastelse. Läkedom erbjuds människor från alla kyrkor och samfund.

Projektet ”LEVANDE VATTEN” har snabbt växt till en egen rörelse, LEVANDE VATTEN LETTLAND. Man organiserar varje år öppna konferenser på tre dagar för information. Man publicerar böcker, häften och annat informationsmaterial och man presenterar sitt arbete i radio och TV.

Man har två typer av helande program: ”KORSDRAG” på åtta veckor och ”LEVANDE VATTEN” på trettio veckor. Det senare är ett intensivt program med dynamiskt arbete i smågrupper.

Man har från och med 2001 lett sex stycken trettioveckorskurser och mängder av åttaveckorskurser. Man utbildar både lettisk- och rysktalande personer till gruppledare och till medhjälpare åt dessa.

20-26 juni 2006 genomförde man en utbildningskurs för 65 personer på en kristen kursgård i Burnieki. EVANGELISATION 2000 i Sverige bidrog med kr 10 000.- till att kursen kunde komma till stånd.

Lillemor Hallin Kerstin Jonsson