Ansvarig för denna site: 
Bengt Malmgren   070-7212742

Bönnegrupper och karismatiska kommuniteter i Sverige, adresser och kontdaktpersoner.
 

   

Plats

Kontakt

Anm

     
BÖNEGRUPPER 
 Församlingsanknutna bönegrupper

 

Göteborg

 

 

 

Haninge

Katarzyna Trok
katarzyna.trok@gmail.com
Tisdagkvällar. Heliga Familjens församling, Brandbergen

 

   

Järfälla

Diakon Pancho Chin A Loi
073-9253717
pancho.chinaloi@gmail.com
Ludwig Gelot lgelot@hotmail.com
Bönegrupp onsdagkvällar. Efter mässan kl 18.00
 

Malmö, Maria i Rosengård

 Bozena Ziep
bziep@hotmail.com  
 

Stockholm, Domkyrkan

Bola Richards
bolaj23@gmail.com
070-2692960
Bönegrupp varannan onsdag 17.30 (Mässa 17.00)

Stockholm, S:ta Eugenia

Tadeu Cardoso,
070 3881485
judastcardoso@hotmail.com
Bönegrupp, engelskspråkig (men andra språk är också välkomna) första och tredje torsdagen i månaden, kl 19.00

Stockholm, spanska missionen
Mision Catolica Hispana

Ruth Gillegård 073-7447820 
ruthgillegard@hotmail.com & Martha Landgraff
rcc-Estocolmo1@hotmail.com   
Första och tredje tisdagen i månaden, kl 18.00

 Täby, Vår Fru

Barbro Vallhäger 073-1598942
yki@youthkids.se
 

Uppsala

Ines Gynette Buzirukanyo
073 5439874
ines_gynette@hotmail.com


 

Ystad

Beata Ide
0411-412 40, 070-7311699
beata.ide@stnikolai-ystad.se

 

Bönegrupp: andra och fjärde mångagen i månaden på svenska, de övriga måndagar på polska. 
Kl 18.00 mässa, därefter ca.kl 18.30 bönegrupp i församlingssalen.
KOMMUNITETER
   

Koinonia Johannes Döparen

 

 Justyna Kadziewicz

 

Aktiva i Täby. Fb-sida

 

     
KONTAKTPERSONER
   

Hässleholm

Ingegerd Visser
ingvis9@gmail.com
 

Stockholm

Bengt Malmgren
070-7212742
bengt.malmgren@isidor.se
 Liv i Anden-seminarier,
redaktör för karismatiskfornyelse.se

Södertälje

Firas Daykh
firasdaykh@gmail.com
 
----------------------------------  

Stockholms katolska stift

msgr Andrés Bernar
070-464 03 36 
andresbernarborda@gmail.com
biskopsvikarie för evangelisation med övergripande ansvar för samordning och ledning av det evangeliserande och pastorala arbetet i stiftet

 

_______________________________________________________