Heliga Trefaldighets katolska kyrka i Jakobsberg var fullsatt då den berömde prästen Fr Mathew Naickomparambil var på besök åtföljd av sr Teresa och Fr Antony Thekkanath från New Jersey USA. F Matthew har ett reträttcenter i Muringoor Kerala i Indien, och reser också runtom i världen.
På temat "Var finns Gud i vår trasiga värld?" hölls en tredagars evangelisationsreträtt med undervisning centrerad på omvändelse och tro, bönen, att delta i mässan, gemenskap med Jesus i eukaristisk tillbedjan, den enskilda bönen, bönen i familjen, att läsa bibeln, ägna en god tid åt bibelstudium varje dag och meditera över texterna, att ta emot Jesus i ditt hjärta, öppna sig för den helige Ande. Atmosfären var fylld av den helige Ande dessa dagar med förbön för helande, och för att ta emot Guds kraft och den helige Andes gåva. Om vi bara tror, deltar i Kyrkans gemenskap, studerar bibeln och ber och öppnar oss för Anden som Jesus vill ge åt alla som vänder sig till honom, så kan vi stå emot det som vill bryta ner och förstöra i världen och istället förvandla världen genom Guds kärlek och kraft, var budskapet. Många upplevde både fysiskt helande och ett djupt inre helande, och många gick därifrån fyllda av en ny glädje över gemenskapen med Jesus och beslutsamhet att fortsätta följa honom.


Bengt Malmgren, F Anthony Thekkanath, D Pancho Chin A Loi, F Mathew Naickomparambil, Credo Fernando utanför kyrkan i Järfälla

Läs mer om F Mathew här