Charles Whithead, katolik med mångårig tjänst inom Katolska karismatiska förnyelsen och hans fru Sue (anglikanska kyrkan) deltog för andra året i rad i Livets ords Europakonferens och höll två mycket uppskattade seminarier, det ena om den Helige Ande och de andliga nådegåvorna i vars och ens personliga liv, och det andra om ekumenik.
I det första föredraget fokuserade Charles på Apg 2, den Helige Andes ankomst den första pingsten och betonade nyckelorden "alla" och "fylldes". Alla fylldes av den Helige Ande, och det är en modell som gäller också för oss kristna idag, menade Charles. Genom den Helige Ande får vi kraft att vara vittnen för Kristus i världen idag. Ibland vill vi inte ta emot Anden, och lever vårt kristna liv på en mycket låg nivå. Ibland är vi blinda för eller vill inte se när Gud rör sig i kraft och Anden manifesteras. Charles talade om olika reaktionssätt: 1)vi hånar och gör narr av det, 2) vi ignorerar det, 3)vi rationaliserar. Charles gav också en historik av hur den helige Ande har verkat i de olika kyrkorna under hela 1900-talet fram till nu.
Det andra föredraget fokuserade på den Helige Ande och ekumeniken. Att föra samman olika delar av kristenheten, "Kristi kropp" , ligger starkt på Charles och Sues hjärtan, och det är en viktig del av deras tjänst. Charles sade att han har en känsla av att det är en viktig tid för Sverige just nu när det gäller ekumeniken, och att Sverige kommer att spela en viktig roll i övriga världen när det gäller det ekumeniska skeendet.
Båda föredragen finns på video via Livets Ords hemsida.Föredrag 1 här. Föredrag 2 här. (I början c:a 15 minuter är det lovsång innan man kommer till själva föredraget, det går bra att "spola fram" om man vill hoppa över den biten.)
En annan talare som blev mycket uppskattad var Göran Skytte som gästade konferensen torsdagseftermiddagen. Skyttes tal finns här.